InfoPage.pl » Udostępnianie zasobów sieciowych. Udostępnianie drukarki. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Udostępnianie zasobów sieciowych. Udostępnianie drukarki.

grudzień 8th, 2008, 08:58 @ Porady windows, Sieci informatyczne
0 votes

Jeżeli komputery działają ze sobą w sieci domenowej lub w grupie roboczej istnieje możliwość udostępnienia zasobów pomiędzy komputerami. Dzięki tej opcji, użytkownicy mogą między sobą współdzielić dokumenty i urządzenia. W sieci można udostępniać katalogi, pliki, całe dyski, DVD-romy, drukarki, itp. Co oznacza, że kilka komputerów może jednocześnie korzystać z drukarki, co jest tańszym rozwiązaniem, niż kupowanie do każdego stanowiska drukarki.


Najprostszą czynnością, jaką należy wykonać, jest wybranie z menu kontekstowego opcję „Udostępnianie i zabezpieczenia…” Po pierwszym uruchomieniu ww. apletu system zapyta się czy wiesz, co robisz. Oczywiście wiesz. Jeżeli jednak nie ukaże się ww. aplet, to w panelu sterowania -> narzędziach administracyjnych -> zasady zabezpieczeń lokalnych -> w drzewie opcje zabezpieczeń -> dostęp sieciowy: udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych należy przełączyć na klasyczny – uwierzytelnianie użytkowników lokalnych, jako samych siebie.

Od tego momentu katalog, lub urządzenie jest udostępnione w sieci i od poziomu zabezpieczeń inni, korzystający z zasobu mają możliwość czytania, edytowania, tworzenia, w zależności na jak szeroki zakres dałeś możliwość.

Aby podłączyć się do takiego udostępnionego zasobu, należy znać adres sieciowy maszyny udostępniającej. Sprawdza się to w cmd. Start -> uruchom -> cmd [ENTER] -> ipconfig [ENTER]

Na maszynie, która chce korzystać z zasobów wpisujemy adres IP uzyskany przed momentem poprzedzając dwoma ukośnikami, np.: \\192.168.2.101

Po podłączeniu się do zasobów komputera możemy eksplorować udostępniane zasoby, bądź połączyć się z urządzeniem udostępnianym i z niego korzystać. Druga opcja jest związana z doinstalowaniem sterowników do tego urządzenia.

Udostępnianie zasobów sieciowych wiąże się z bezpieczeństwem. Istnieje możliwość bardzo łatwego wejścia na taki zasób i skopiowanie ważnych danych. Ochroną na ww. sposób udostępniania, jest założenie dodatkowego konta, bez możliwości logowania lokalnego, użytkownika, [z tym samym hasłem!], który ma korzystać z zasobów w sieci (też niepewne rozwiązanie…)Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...