InfoPage.pl » Podmiana znaków za pomocą skryptu PHP. Polskie czcionki na stronie. Ogonki. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Podmiana znaków za pomocą skryptu PHP. Polskie czcionki na stronie. Ogonki.

styczeń 8th, 2009, 14:43 @ PHP, Strony www
0 votes

Można bardzo łatwo uzyskać polską czcionkę zamiast krzaczków, które niekorzystnie wpływają na odbiorcę, prostym skryptem.

Dla webmasterów, pisząc swoją stronę i korzystający tylko z notatnika (niestety, ale ja do nich należę), dużym utrudnieniem jest kodowanie polskich znaków. Zamiana znaków (Ą, ą, Ś, ś, Ź, ź) na (ˇ, ?, ?, ?, ?, Ľ) przy kodowaniu strony charset=iso-8859-2 nastręcza problemy.


O wiele łatwiej jest swobodni pisać w polskim języku, skupić się nad tym, co się pisze, a nie zawracać sobie głowy ogonkami, którymi może zająć się skryptowi PHP.

Serwer, na którym znajduje się strona musi mieć możliwość obsługi PHP. Skrypt wykorzystuje funkcje PHP: ob_start() i ob_end_flush(). Funkcje te przechowują w buforze dane tekstowe, a następnie podmieniają, przed wyświetleniem na stronie, znaki z tablic według ustalonych parametrów.

Poniższy kod należy wkleić na samą górę strony:

<? function zamiana($buffer) {
$co = array(„Ą”, „ą”, „Ś”, „ś”, „Ź”, „ź”);
$naco = array(„ˇ”, „?”, „?”, „?”, „?”, „Ľ”);
return (str_replace($co, $naco, $buffer));
}
ob_start(„zamiana”);
?>

A na końcu strony należy wkleić poniższy skrypt:

<? ob_end_flush(); ?>

Ciekawostką jest to, że skrypt działa również na dokumenty, które są „includowane”.

Skrypt do ściągnięcia tu.

Oczywiście można rozwinąć powyższą listę o inne znaki i inne kodowanie.Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...