InfoPage.pl » Problemy z dyskiem. Chkdsk na kłopoty. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Problemy z dyskiem. Chkdsk na kłopoty.

styczeń 16th, 2009, 22:38 @ Porady windows
0 votes

Ojojojoj, to już kolejny raz, jak moje dyski zaczęły szwankować. Domagały się defragmentacji, albo jeszcze gorzej, formatu!!!

Oczywiście to moja wina. Defragmentacja powinna być wykonywana systematycznie, niestety, nie u mnie. Nie mam czasu na takie pierdółki 😉


Ja zapisuję pliki jak najszybciej na płytki. Wiadomo, zdjęcia to pliki o przeróżnej wielkości. Dyski pracują przy nich niemiłosiernie! Tak, więc dbam o moje fotki i do mnie należy to aby je skopiować na minimum 3 płyty DVD :) Backup.

I tak to robię!

Ale do rzeczy.

Komenda chkdsk sprawdza poprawność dysku, a nawet reperuje go.

Proponuję korzystać z powyższej komendy w trybie awaryjnym. Uruchom ponownie komputer, następnie klawisz F8 proponuję wciskać systematycznie, do pojawienia się menu systemu windows, wybrać tryb awaryjny. Poczekać na uruchomienie się systemu w powyższym trybie oraz, ewentualnie, zalogować się.

Następnie należy uruchomić konsolę, w której należy wprowadzić komendę.

Inna opcja to uruchomienie komputera z CD z systemem, czyli w biosie przestawić, aby pierwszy sprzęt do uruchomienia systemu był CD/DVD-ROM, a następnie uruchomić komputer z płytą, windows, komputer. I wybrać opcję R, czyli tryb naprawy.

Całą komenda wygląda ta:

chkdsk C: /F

Powyższa komenda uruchomi aplikację i sprawdzi dysk: C z parametrem: F, czyli z naprawą błędnych plików.

Można także zmienić parametr na /R

chkdsk C: /R

Aplikacja sprawdzania dysku uruchomi się po restarcie komputera. Uważam to za też dobre rozwiązanie.

Więcej opcji można samemu przetestować wpisując:

chkdsk /?

Uwaga! Aplikacja może, ale nie musi, naprawić błędy na problematycznym dysku. Jeśli nie uda się rozwiązać problemu za pomocą chkdsk, należy skorzystać z innych aplikacji. Ale jedno jest pewne, należy często robić kopię zapasową najważniejszych plików.Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...