InfoPage.pl » Traceroute, czyli gdzie znajduje się komputer, z którym mamy połączenie? » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Traceroute, czyli gdzie znajduje się komputer, z którym mamy połączenie?

sierpień 10th, 2009, 11:17 @ Porady windows, Programy, Sieci informatyczne
0 votes

Codziennie komunikujecie się miedzy sobą, korzystacie z serwisów informacyjnych, gracie on-line. Większość z Was w ogóle nie zastanawia się, dlaczego może to robić – korzystać z internetu. Jeśli jednak już wiecie, że dane, które w danym momencie czytacie, znajdują się na serwerze, to już dobrze 😉

Możliwe, że niektórzy z Was chcieliby się czegoś więcej dowiedzieć o drodze, jaką muszą pokonać pakiety (dane, które czytacie)? Otóż dane muszą przebyć czasami wielokilometrową drogę, aby pojawiły się na monitorze Waszego komputera, przeważnie komunikując się po drodze z różnymi, pośrednimi komputerami (serwerami).


Istnieją narzędzia, dzięki którym możemy prześledzić trasę, jaką muszą przebyć pakiety z danymi, z jednego komputera do drugiego.

Najprostszą aplikację mamy wbudowaną w system windows, nazywa się „tracert”. Aby wywołać „tracerta”, należy wykonać:

Start -> Uruchom…

wpisać „cmd” i nacisnąć „OK”.

Pojawi nam się okienko dosowe, w którym należy wprowadzić komendę:

tracert

Ten program posiada kilka opcji, które są pomocne w określeniu zachowania się pakietów wysyłanych, jak limit czasowy, lista hostów oraz maksymalną liczbę komputerów pośrednich.

Poniżej przedstawiam przykładowy „tracert” do serwisu Wirtualnej Polski (wp.pl):

Za komendą „tracert”, po spacji, należy wpisać adres ip (internet protocol, np 123.123.123.123, to jest przykład) bądź nazwę domeny (www.nazwa_domeny.pl), którą sobie program sam przeliczy na numer IP, np.

tracert wp.pl

Program ten jest bardzo pomocny przy diagnozowaniu sieci wewnętrznej, w której istnieją stacje pośrednie. Można sprawdzić, jaki jest czas transferu pakietów w milisekundach z jednego komputera do drugiego. W sieci globalnej natomiast, program jest pomocny w diagnozowaniu działania (czy jest on-line) serwisu (lepszy jest ping), którym opiekujemy się, bądź namierzeniu komputera osoby, z którą prowadzimy „gorącą” rozmowę przez komunikator.

Mam nadzieję, że jest to pomocna porada.3 odpowiedzi do “Traceroute, czyli gdzie znajduje się komputer, z którym mamy połączenie?”

  1. InfoPage.pl | Które porty komputera mam otwarte? Netstat za pomocą konsoli cmd. | InfoPage.pl Says:

    […] będziemy bardziej ciekawi, to możemy sprawdzić, za pomocą traceroute, którędy przesyłane są dane do naszego […]

  2. Marcin Says:

    Czesc, porada spoko – korzystalem kiedys z tego lecz zapomnialem:) jezeli mozesz i wiesz w jaki sposob dorwac numer ip osoby podczas rozmowy na gg prosze o posta z Twojej strony. Pozdrawiam Marcin

  3. admin Says:

    Spróbuj użyć windowsowego cmd. Wpisz komendy „netstat -an” oczywiście, bez cudzysłowia 😉 Pokaże Ci się lista aktywnych połączeń. Jeśli uruchomisz gg, i jeszcze raz wykonasz ww. komendę pojawią Ci się dodatkowe IP, prawdopodobnie IP Twojego rozmówcy. Prawdopodobnie, ponieważ osoba, z którą prowadzisz dialog może być użytkownikiem sieci lokalnej, a wiadomo, w sieci lokalnej może być bardzo dużo komputerów… Więcej info w poście: klik. Zapraszam.

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...