InfoPage.pl » Które piny zewrzeć, aby uruchomić lub sprawdzić zasilacz komputera? » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Które piny zewrzeć, aby uruchomić lub sprawdzić zasilacz komputera?

sierpień 12th, 2009, 09:51 @ Porady windows, Sprzęt
1 vote

Komputer bez zasilacza, to tylko „kupa” złomu. Zasilanie komputera to jeden z podstawowych elementów całej maszyny, jeśli nie najważniejszy. Czasami jednak coś pójdzie źle. Przepięcie na linii, przegrzanie i zasilacz pada.

Przedstawię Wam poradę, jak sprawdzić czy zasilacz jest sprawny, czy tylko złomem. Zapraszam do lektury.


Aby sprawdzić, czy nasz zasilacz, czy to nowy, czy kilkuletni działa, wystarczy podłączyć do komputera i go uruchomić 😉 Co jednak, gdy mamy 100 zasialaczy do przetestowania? Oj, bardzo dużo przepinania kabli…

Na szczęście można uruchomić zasilacz „na sucho”. Wystarczy spinacz biurowy i kabel zasilający. Spinaczem zwieramy dwa piny i uruchamiamy zasilacz. Jeśli wiatrak, wbudowany w zasilacz zacznie się kręcić, to mamy pewność, że urządzenie jest sprawne.

Które piny w zasilaczu zewrzeć?

Wyszukujemy na wtyczce ATX 24 pinowej lub ATX 20 pinowej (najdłuższej, podłączanej do płyty głównej) kabelek o kolorze zielonym. Czwarty, licząc od brzegu (tylko którego brzegu, hehe). Zwieramy go z jakimkolwiek innym, ale o kolorze czarnym, na przykład znajdującym się obok. Następnie uruchamiamy zasilacz.

Jeśli zasilacz nie zaskakuje, to proponuję jeszcze obciążyć go, podłączając CD-ROMa i dopiero wtedy go uruchomić. Niektóre zasilacze wymagają obciążenia kilkuwoltowego, aby zaczął pracować.

Jeśli jednak wiatrak nie będzie się kręcić, to zapraszam na zakupy nowego zasilacza…

PS1. Istnieją w sprzedaży testery zasilaczy – wypasione, z wyświetlaczem. Niestety ceny wahają się na wysokości 100 pln (12. sierpnia 2009), a spinacz biurowy jest za free 😉

PS2. Zachęcam do zakupienia UPSa, aby chronić nasz zasilacz przed przepięciami, a także chronić naszą pracę przed jej utratą.

Uwaga! Można zostać porażonym prądem. Proszę zachować ostrożność.

Uwaga! Nie ponoszę odpowiedzialności za to, co zrobicie. Robicie to na swoją odpowiedzialność.11 odpowiedzi do “Które piny zewrzeć, aby uruchomić lub sprawdzić zasilacz komputera?”

 1. Jaca Says:

  To jest konkretnie na temat i do tego fachowo i z chumorem.

 2. Marcin Says:

  „Jeśli wiatrak, wbudowany w zasilacz zacznie się kręcić, to mamy pewność, że urządzenie jest sprawne.”

  bzdura. może wiatrak nie działać, bo padły łożyska a zasilacz dalej może pozostawać sprawny.
  Może też odpalać się wentylator, a może nie działać np. cała linia zasilająca. To, że wentyl się kręci nie jest wyznacznikiem.

 3. admin Says:

  Dziękuję Marcinie za rady, co może być jeszcze nie tak z zasilaczem.

 4. DAN Says:

  Dzięki działa!

 5. sanczo Says:

  Spinacz + najtanszy multimert cyfrowy cena okolo 18zl i mamy pewnosc w 100%

 6. Stefan Says:

  Totalna bzdura. Ile Ty masz lat ?? Powinieneś napisać poradnik do sprawdzania samochodu. „Otwórz drzwi i jak zapali się lamka w środku to samochód masz sprawny”

 7. admin Says:

  Trochę mam tych latek 😉 Powyższy sposób wielokrotnie skrócił mi czas na mozolne sprawdzanie, czy zasilacz jest sprawny. Po prostu nie musiałem go podpinać do sprzętu… Dziękuję za komentarz :)

 8. bubel Says:

  Podłączyłem tak zasilacz i kuźwa dobrze żę nie patrzyłem z góry na zasilacz bo by mi oko wybiło. Kondensator pizdnął aż mi w uszach zapiszczalo, błysk jak ze średniej wielkości petardy i te odgłosy odbijającego się po pokoju złomu. Ho ho. Teraz zasilacz jest napewno spalony

 9. crazy Says:

  Tak jak kolega napisał :

  Uwaga! Można zostać porażonym prądem. Proszę zachować ostrożność.

  Uwaga! Nie ponoszę odpowiedzialności za to, co zrobicie. Robicie to na swoją odpowiedzialność.

  Zawsze istnieje jakieś ryzyko, że coś się nie uda.

 10. he Says:

  nie ma ryzyka, nie ma zabawy 😉

 11. Perun Says:

  Dobry poradnik rozkrecone naprawione bez tej notki niezdiagnozowal bym czy dziala „podłączając CD-ROMa i dopiero wtedy go uruchomić. Niektóre zasilacze wymagają obciążenia kilkuwoltowego, aby zaczął pracować.”

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...