InfoPage.pl » Excel. Dlaczego zawartość komórki zmienia się na datę? » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Excel. Dlaczego zawartość komórki zmienia się na datę?

styczeń 7th, 2009, 13:57 @ Excel, Office, Porady windows
2 votes

Nurtujący problemy użytkowników pakietu office padły także na mnie…

Dziś próbowałem wpisać numer sprawy do komórki w programie excel. Niestety, co wpisałem numer sprawy, to ten program wspaniałomyślnie podmieniał na datę.


Przykład:

5/08

zamienia na:

08-maj

Oczywiście, nie zdenerwowałem się, wręcz przeciwnie, zainteresowany problemem poszukałem w internecie.

Otóż, program przyjmuje domyślnie format ogólny komórki. Oznacza to, że jeżeli to, co wpiszemy przypomina liczbę to będzie liczbą (do różnych obliczeń), jeżeli wpiszemy dane, które przypominają datę to będzie datą. Fajne :)

Znalazłem dwa rozwiązania powyższego problemu:

– przed wpisaniem danych w komórkę należy wprowadzić

(jedną ciapkę) tuż przed wprowadzeniem, np.:

5/08

na

‚5/08

– przed wpisaniem danych w komórkę należy zmienić jej format na tekstowy (kliknąć prawym klawiszem na komórce -> Format komórki… -> Liczby -> Tekstowe -> OK)

Taka mała porada. Może się komuś przyda?16 odpowiedzi do “Excel. Dlaczego zawartość komórki zmienia się na datę?”

 1. MAREK Says:

  Mi sie przydalo i to bardzo wielkie dzieki stary!!!!!!!!!!

 2. admin Says:

  Proszę bardzo :)
  Zapraszam do głosowania na tematy, które Wam się przydały stosowną oceną lub wręcz przeciwnie, były dla Was bezwartościowe.

 3. Przemek Says:

  Pisze magisterke właśnie, w exelu robie przedziały i miałem ten problem – dzięki pomogło !!

 4. admin Says:

  No proszę, magisterkę? Trzymam kciuki! Widziałem także Twoją stronę (jest w podpisie). Ciekawy design. Widać po portfolio, że coś z tego będzie! Oby tak dalej.

 5. antos Says:

  A co zrobić, jeżeli dane są zaciągane do Excela z zewnątrz? (nie chodzi o import danych, tylko inny program tworzy automatycznie arkusz excela, w którym przed stworzeniem nie możemy niczego z w/w porad zrobić).
  Jak zamienić komórki w których excel narzucił format daty, a co za tym idzie zmienił np. 5/8 na 05-maj? (czyli nie widzi już 5/8, tylko np. 2009-05-08)
  Jestem bezsilny, bo chyba trzeba by pogrzebać w programie, w którym są generowane dane i wstawiane do arkusza excela.

 6. admin Says:

  Jeśli dobrze zrozumiałem to: możesz otworzyć plik wynikowy w Excelu. Jeśli tak, to zaznacz jego zawartość za pomocą skrótu klawiszowego ctrl+a. Następnie skopiuj go do schowka za pomocą ctrl+c. Kolejnym krokiem jest otworzenie nowego arkusza Excela za pomocą skrótu ctrl+n i wklejeniu, ale UWAGA, tylko wartości. Edycja -> Wklej specjalnie? W nowym okienku należy zaznaczyć ?Wartości? i kliknięcie ?OK?. Ostatnim krokiem, jest zaznaczenie całej kolumny z danymi do sformatowania, a następnie zmienienie jej formatu.

 7. admin Says:

  Inne rozwiązanie, to zagłębienie się w program, który tworzy arkusz Excela i sprawdzenie, czy może w innym rozszerzeniu generować pliki. Może *.txt z kodowaniem Unicode, który można otworzyć w Excelu.

 8. Andrzej Says:

  Dzięki, wlasnie dostawalem nerwicy przez to, na szczescie znalazlem ten wpis. Wpisywanie ‚ pomogło. Pozdrawiam!

 9. mm Says:

  Ten sam problem miałem w open officie tylko w edytorze tekstu. Wpisywałem w tabeli 6. (z kropką) i zamieniał na datę. Rozwiązanie: zaznaczyć komórki, kliknąć prawym klawiszem myszy, i wyłączyć „rozpoznawanie liczb”. Pozdrawiam

 10. mich Says:

  ctrl+1 a potem w format liczb wybierz tekst :) proste

 11. Artur Says:

  A ja mam problem ten znowu, też chodzi o formatowanie daty. Mam ten problem, że exel nawet po sformatowaniu komórki na tekst po wklejeniu komórek w miejsce sformatowane dalej zachowuje się tak samo jak przed formatowanie i zmienia dane tekstowe z liczbami na datę. Czy ktoś wie jak całkowicie wyłączyć to formatowanie by nie musieć ręcznie zmieniać zawartości komórek?

 12. Marek Says:

  Mam to samo co kolega powyżej, mimo zmiany na komórki tekstowe po wklejeniu liczb lub co gorsza przy usunieciu znaków z aktualnego tekstu, gdy zostają same cyfry, to zamieniają się komórki automatycznie na liczbowe….

 13. Bu Says:

  Bardzo dziękuję za podpowiedź. Sporo czasu się z tym wcześniej męczyłam.
  Pozdrawiem :)

 14. lucha Says:

  Dzięki! Bo ja się wkurzałam jak wpisywałam liczby a wychodziła data. Widocznie mam mniej cierpliwości niż Ty:)

 15. admin Says:

  😀

 16. Ewa25 Says:

  Dzięki wielkie ! duża pomoc !

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...