InfoPage.pl » Tryb awaryjny. Ostatnia dobra konfiguracja. Jak cofnąć krytyczną dla systemu operację? » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Tryb awaryjny. Ostatnia dobra konfiguracja. Jak cofnąć krytyczną dla systemu operację?

styczeń 21st, 2009, 22:44 @ Porady windows
0 votes

Jak już nic nie pomoże, to tryb awaryjny pomoże.

Niemoc w uruchomieniu systemu jest najgorszym objawem korzystania z komputera. Nieraz wykonywałem jakieś głupie operacje, po których komputer przestawał działać. Instalowanie aplikacji, które nie miały certyfikatów, modyfikowanie rejestru bez kopii zapasowej. To standard w moim przypadku. A czemu nie? Przecież wykonywałem testy. Testy wytrzymałości systemu na moją głupotę.


Po takich eksperymentach system czasami wstawał, czasami nie wstawał. Na szczęście częściej było to pierwsze 😉

Jeżeli jednak następował krach i komputer nie mógł się uruchomić, należało go postawić ponownie na nogi.

Ratowanie systemu.

Pierwszą rzeczą, jaką robię, jest uruchomienie systemu w trybie awaryjnym.

Po restarcie systemu należy nacisnąć klawisz F8, ale w odpowiednim momencie. Tuż po ukazaniu się danych o sprzęcie, przerwaniach i dyskach oraz tuż przed logo ładującego się systemu. Ja po prostu naciskam F8 systematycznie, co jedna sekundę. Najczęściej trafiam.

Powinna nam się pojawić na ekranie lista opcji, jakie możemy wykonać przed uruchomieniem systemu.

Nas interesują

Ostatnia dobra konfiguracja

oraz

Tryb awaryjny

Ostatnia dobra konfiguracja zreperuje nasz błąd, np. gdy zainstalowaliśmy aplikację krytyczną dla systemu, albo sterowniki. Niestety, nie zawsze.

Tryb awaryjny natomiast uruchamia system, ale nie ze wszystkimi sterownikami (graficzny, muzyczny). pomijane są niektóre sterowniki i nie ładują się wraz ze startem ww. trybu. Daje nam to możliwość odinstalowania krytycznej aplikacji.

Oczywiście należy skorzystać z aplikacji do czytania błędów systemu.

Oprócz wbudowanej mamy także zewnętrzną debuger (dbg_x86_6.9.3.113.msi) do ściągnięcia. Na szczęście łatwo do znalezienia. Będzie to pierwszy link po wpisaniu w wyszukiwarkę.

Za pomocą wbudowanej aplikacji do czytania błędów: Start -> Ustawienia -> Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Podgląd zdarzeń można zdiagnozować błąd i wyłączyć problematyczną usługę w: Start -> Ustawienia -> Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Usługi.

Za pomocą debugera ściągniętego z internetu należy otworzyć plik MiniDump (*.dmp), który automatycznie generuje się po krachu systemu. Posiada on nazwę, np.: „Mini011409-01.dmp”.

Aby otworzyć minidumpa, należy zainstalować aplikację dbg_x86_6.9.3.113.msi, a następnie uruchomić ją klikając na WinDbg. W menu File należy wybrać Open Crash Dump… (skrót klawiszowy Ctrl+D) Po operacji odczytania na samym dole ukaże się informacja, jaka aplikacja spowodowała krasch systemu.

Poniżej część końcowa pliku:

*********************************************************************
* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *
* *
* The Symbol Path can be set by: *
* using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *
* using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *
* using .sympath and .sympath+ *
*********************************************************************
Probably caused by : csrss.exe

Followup: MachineOwner
———

W tym przypadku „csrss.exe”. Należy namierzyć plik, wykasować lub podmienić na nowszy bądź starszy. Innym słowem, kombinować 😉

Miłego reperowania windowsa!Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...