InfoPage.pl » Ograniczenia kont użytkowników lokalnych. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Ograniczenia kont użytkowników lokalnych.

luty 6th, 2009, 11:05 @ Hack, Porady windows
0 votes

Posiadając prawa administratora można ograniczyć niektóre konta lokalne, na przykład ukrywając „Panel sterowania” ale uwaga, administrator nadal będzie miał dostęp do ww. apletu.

Zaczynamy.

Wpierw należy stworzyć nową konsolę „mmc”:


Starty -> Uruchom -> mmc

a następnie:

Plik -> Dodaj/Usuń przystawkę…

W nowym oknie należy wybrać „Dodaj…”. Interesująca nas przystawka to „Edytor obiektów zasad grupy” i określić, że ten obiekt będzie na komputerze lokalnym. Kliknij:„Zakończ”. Należy pozamykać okienka i wrócić do „Katalogu głównego konsoli”. Rozwijamy drzewo:

Zasady Komputer lokalny -> Konfiguracja użytkownika -> Szablony administracyjne -> Panel sterowania

W oknie, po prawej stronie, powinna pojawić się lista elementów. Jednym z nich będzie: „Zabroń dostępu do Panelu sterowania”. Klikając dwukrotnie można wywołać właściwości tego elementu. W zakładce Ustawienie należy przełączyć opcję „Zabroń dostępu do Panelu sterowania” na „Włączone” i potwierdzić operację klikając na „OK”. W tym oknie dodatkowo znajduje się wytłumaczenie pod zakładką „Wyjaśnienie”, które warto przeczytać za pierwszym razem.

Uwaga, należy teraz zapisać konsolę np.: na Pulpicie, aby mieć łatwy dostęp:

Plik -> Zapisz jako… -> pulpit -> Konsola.msc

Po zamknięciu konsoli trzeba się przelogować. Proszę zwrócić uwagę, że teraz także administrator nie będzie mieć dostępu do „Panelu sterowania”! Proszę uważać, aby nie wyłączyć sobie jakiejś ważnej usług.

Kolejnym krokiem jest przelogowanie się na wszystkie konta, aby system odczytał nasze nowe zasady i zastosował.

Po ponownym zalogowaniu się do konta administratora, należy wejść do katalogu:

C:\WINDOWS\system32\GroupPolicy

Niestety katalog „GroupPolicy” jest ukryty, należy zmienić ustawienia wyświetlania w „Opcjach folderów”, zakładce „Widok” należy zaznaczyć: „Pokaż ukryte pliki i foldery” i zastosować. Powinien się pojawić katalog: „GroupPolicy”.

następnie w katalogu „GroupPolicy” znajduje się katalog „User”, w którym plik „Registry.pol” ma zapisane wszystkie wcześniejsze zmiany, jakie nanieśliśmy. Należy wykonać kopię zapasową „Registry.pol”, najlepiej na Pulpicie.

Kolejnym krokiem jest otworzenie konsoli, która jest zapisana także na Pulpicie, ponownie rozwinąć drzewo:

Zasady Komputer lokalny -> Konfiguracja użytkownika -> Szablony administracyjne -> Panel sterowania

i zmienić w oknie, po prawej stronie: „Zabroń dostępu do Panelu sterowania” na „Wyłączone” i potwierdzić operację klikając na „OK”. Po wykonaniu powyższej czynności należy zamknąć konsolę i nadpisać plik znajdujący się w katalogu „Users” plikiem z Pulpitu. Proszę teraz przelogować się.

Po zalogowaniu się na konto innego użytkownika Panel sterowania nie będzie dostępny. Można to też sprawdzić za pomocą stworzenia nowego skrótu wpisując lokalizację elementu: „control”. Ten skrót także nie będzie działać. Po zalogowaniu się na konto administratora Panel sterowania pojawi się.

Aby wszystko wróciło do normy, należy usunąć „Registry.pol” z katalogu „Users” i wykonać jakąkolwiek zmianę w konsoli, w wybranym przez Ciebie elemencie i „Zastosować”. Następnie odwołać, przed momentem wykonaną, zmanę w wybranym przez Ciebie elemencie i „Zastosować”.

Ufff, to już koniec.Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...