InfoPage.pl » Aplikacja do ratowania danych. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Aplikacja do ratowania danych.

marzec 11th, 2009, 22:50 @ Porady windows, Programy
0 votes

No i stało się, moje dane przepadły!!! Wiele osób nawet nie chce o takim scenariuszu pomyśleć. Jednak, co się dzieje, gdy nasze dane „znikną”? Czy jest jakieś wyjście z sytuacji? Czy mamy możliwość w ogóle uratować dane?

Niestety muszę Was poinformować, że w 90% (w zależności od rodzaju utraty danych) dane nie znikają z dysku, jedynie wyłączane są indeksy, które informują system, w którym miejscu na dysku znajduje się skasowana informacja. Logicznie rozumując, dane nadal są na dysku!

Jak można stracić dane? Na pewno szybko. Ale też dane można uprać w pralce! Spalić! Zgubić! Utracić w inny wymyślny sposób. Ja jednak chciałbym się skupić na utracie danych poprzez skasowanie. Takie dane można w bardzo łatwy sposób odratować. Lecz w pierwszej kolejności NALEŻY wyłączyć komputer, na którym doszło do utraty danych! Następnie, lepiej jest, podpiąć do innego komputera dysk, jako SLAVE, czyli niewolnik i za pomocą specjalistycznego programu przejrzeć dysk w poszukiwaniu zaginionych danych. Prawdopodobieństwo odratowania naszych danych maleje, jeśli nadal będziemy pracować na dysku, z którego mają być uratowane dane.

Istnieje wiele programów, które pomagają nam w ratowaniu danych. Ja preferuję kilka z nich. Oto one:

1. Hiren’s BootCD, to cały pakiet programów, bez którego nie może się obejść informatyk. Od podziału dysku na partycje poprzez diagnozowanie elementów komputera, kończąc na ratowaniu danych. Gorąco polecam. Płyta jest botowalna i przy starcie nie zapisuje danych na dysku.
2. Recovery4all, dogłębna analiza architektury katalogów prezentująca wynik w postaci drzewa
3. Emergency Recovery, Ciekawy program, który mi pomógł uratować zdjęcia z wakacji. Można zdefiniować poszukiwane pliki.
4. GetDataBack, ta aplikacja jest w dwóch wersjach. Dla NTFSowej i dla FATowej partycji dysku. Obie wspaniałe do ratowania danych. Po sformatowaniu dysku można odratować dane! Gorąco polecam.

A teraz porada dnia! Róbcie backup najważniejszych swoich danych! Róbcie backup backupu! Ale nie popadajcie w paranoję :)

PS. Idę zrobić backup…Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...