InfoPage.pl » Jak kupować komputer? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Krok po kroku. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Jak kupować komputer? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Krok po kroku.

maj 21st, 2009, 13:30 @ Informacje, Porady windows, Strony www
0 votes

Sprzęt komputerowy podrożał, widać to szczególnie na przykładzie podzespołów bazowych. Cena za procesor kupiony w zeszłym roku wzrosła o około połowę. Na szczęście inne podzespoły stosunkowo mniej podrożały, a nawet utrzymują swój poziom. Więc na dzień dzisiejszy radzę wstrzymać się z wymianą komputera. Jeśli jednak jesteście zmuszeni to zapraszam do lektury.


Wpierw ustalamy sobie górny pułap cenowy. Nie musi być jednak stały, można lekko zwiększyć lub zmniejszyć, w zależności od Waszych możliwości.

Jest dużo niuansów, które powinniście znać, zanim zaczniecie wybierać Wasz nowy komputer. Należy zastanowić się, do czego będzie wykorzystywany komputer. Jeśli do grania, to należy zaopatrzyć się w mocną kartę graficzną i mocny zasilacz. Jeśli karta graficzna ma być do małego monitora (17”) to na karcie graficznej nie musi być już więcej jak 512MB pamięci, ponieważ więcej pamięci jest potrzebne do obsługi monitorów o wyższej rozdzielczości. Proponuję stronę Benchmark.pl, na której znajdują się testy komponentów komputera.

Procesor, płyta główna i pamięci to podzespoły bazowe, które powinny być wyjątkowo ze sobą zgrane. Gniazdo płyty głównej powinno być takie samo, co procesora (nie może być płyta z LGA775, a procesor z Socket 478). Pamięci powinny być takie, które płyta główna obsłuży (nie może być płyta z bankami DIM, a kupić pamięci DDR). Procesor raczej dwurdzeniowy. Oferty czterordzeniowych procesorów należy na dzień dzisiejszy omijać. Są to projekty, które za kilka lat, może zostaną poprawione. Oczywiście, na procesorze znajduje się chłodzenie (najczęściej w zestawie z procesorem), Jest ono wystarczające do prac biurowych. Do zabawy jednak zalecam zainwestowanie w coś bardziej wydajnego.

Dysk twardy to miejsce, na którym będziecie przechowywać Wasze pliki. Powinien być duży (750GB) i szybki, jeśli będziecie obrabiać filmy wideo. Jeśli tylko do internetu, to w zupełności wystarcza 250GB. Proponuję kupić dysk SATA, ze względu na szybszy transfer danych, ale jeśli będziecie chcieli podkręcać płytę główną, to wtedy mogą pojawić się błędy w przesyłanych danych. Plusem, przy wyborze SATA, może być większy luz w obudowie, ale jak często ją otwieramy?

Zasilaniu także należy się przyjrzeć. Na to urządzenie na prawdę należy wydać pieniądze. Niektóre firmy oferują z bardzo niską cenę bardzo „wydajne” zasialacze, które wybuchają, bądź nie trzymają napięcia deklarowanego na obudowie urządzenia. Zasilacz 450 watowy powinien wystarczyć, ale jeśli zaopatrzymy się w mocną kartę graficzną, to powinniśmy rozejrzeć się za 600 watową elektrownią. Dodatkowa uwaga: mocniejsza karta graficzna potrzebuje być dodatkowo podłączona do zasilacza nawet dwoma kablami!

Czytnik DVD/CD powinien od razu być nagrywarką. Przyda się od czasu do czasu wykonać kopię zapasową i nagrać ją na DVD. Wysokie prędkości zapisu i odczytu nie są aż tak potrzebne. Zdarzyło mi się zepsuć płytę CD w czytniku, który za szybko ją rozkręcił. Miałem też okazję nieodczytać płyty DVD słabej jakości, ze względu na za szybkie jej nagranie!

Obudowa, tu nie trzeba komentarza, każdy wybierze to, co lubi, ale jest tylko jeden warunek, niech pomieści komponenty :)

Wybór monitor także powinien być przemyślany. Według mnie monitor powinien być jasny. Jeśli jest się grafikiem, to model CRT, ze względu na realne odwzorowanie kolorów, jeśli chce się pojeździć wirtualnym samochodem lub postrzelać, to LCD, a czas reakcji matrycy powinien być w granicach 3 milisekund. Wielkość monitora powinna być uzależniona od ilości pieniędzy w sakwie.

Reszta, czyli klawiatura (prosta bez multimedialnych wodotrysków z klawiaturą numeryczną) i myszka (optyczna) powinna być wybierana przez osobę, która będzie pracować na tym sprzęcie.

Inne dodatki, jak drukarka i skaner zostawię sobie na inny post.

Jak ja kupuję komputer?

Pytam się kolegów czy coś wiedzą na ten temat, czytam testy i recenzje podzespołów, porównuje ceny na aukcjach lub sklepach, porównuję wydajność poszczególnych komponentów, oglądam screeny i czytam testy prędkości. Po prostu badam rynek pod tym kątem zanim wydam ciężko zarobione pieniądze.Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...