InfoPage.pl » Komendy Linuxa, z których czasem korzystam. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Komendy Linuxa, z których czasem korzystam.

lipiec 10th, 2009, 14:29 @ Linux
0 votes

Kiedyś napisałem posta o skrótach klawiszowych do Linuxa. Dziś chciałbym dorzucić kolejną paczkę „tajnych” zwrotów i w łatwy do przyswojenia sposób wytłumaczyć ich działanie. Według mnie linuxa warto się uczyć, ponieważ przyszłość IT, a co za tym idzie praca, jako administrator serwera, będzie łatwiejsza do osiągnięcia. A więc zaczynamy.


Jak zwykle, po zalogowaniu, chcielibyśmy się pewnie wylogować, można to zrobić za pomocą komendy logout.

Clear to komenda, dzięki której czyścimy okno terminala oraz wprowadzone przez nas komendy. Przydatne, gdy chcemy przekazać koledze/koleżance klawiaturę, bez przelogowania się.

W „ferworze walki”, możemy zapomnieć, na jakim loginie obecnie pracujemy. Jak zapomnimy, to komenda whoami nam przypomni 😉

Szybkie przelogowanie się można wykonać po wprowadzeniu komendy su login gdzie login, to nazwa użytkownika. Do przelogowania się na konto root będziemy musieli wprowadzić hasło, na szczęście odwrotnie, czyli z root na login, już nie trzeba wprowadzać hasła.

Będąc w katalogu Desktop można zobaczyć jego zawartość za pomocą komendy ls. Komenda ls ma wiele dodatkowych opcji, które się wprowadza po znaki (minus). Na dodatek można łączyć dodatkowe opcje.

ls -l pliki wyświetlone zostaną w formie listy,

ls -a ukryte pliki i katalogi zostaną wyświetlone,

ls -al to, co powyżej, ale w formie listy,

ls -alt to, co powyżej plus sortowanie od najnowszego,

ls -alr to, co powyżej plus sortowanie od najstarszego.

Wylistowanie katalogu możemy wykonać także za pomocą komendy dir. Niestety, ale ta komenda nie ma dodatkowych opcji.

Find to taka wewnętrzna wyszukiwarka. Za pomocą find -name Desktop odnajdziemy nasz pulpit! Za słowo Desktop możemy wpisać inne, poszukiwane przez nas pliki i katalogi.

Nawigacja za pomocą linii komend, to podstawa, której niestety należy się nauczyć. Cofniecie się do katalogu poniżej wykonujemy tak: cd .. natomiast o dwa katalogi cd ../.. . Przemieszczenie się do katalog np. Desktop wykonujemy tak: cd Desktop Uwaga! Linux rozpoznaje wielki i małe litery. Ma to duże znaczenie, ponieważ katalog „desktop” nie jest równy katalogowi „Desktop”.

Jeśli posiadamy zainstalowaną aplikację, midnight commander, to można ją uruchomić za pomocą komendy mc. Jest to aplikacja, za pomocą której możemy działać na plikach. Odpowiednikiem w windows jest norton commander lub total commander.

Zmiana hasła wykonujemy za pomocą passwd. Składnia komendy, to: passwd login.

Za pomocą komendy who możemy sprawdzić, kto jest obecnie zalogowany do stacji.

Jeśli chcemy sprawdzić PID (numer identyfikacyjny procesu) należy użyć komendy ps. Widząc procesy i ich PIDy możemy kolejno je „ubijać” za pomocą komendy kill. Kill 202 „ubija” proces o numerze 202. Czasami proces nie chce się zakończyć. Wtedy należy potraktować go dodatkowym parametrem kill -9 202. Po tej komendzie, rzadko który proces przeżywa 😉 Do „zabicia” wszystkich procesów używa się komendy kill -9 -1, a do ubicia całej maszyny kill -9 0.

Jak już nie wiecie, co do czego służy, można wykonać komendę help, lub man nazwa_komendy, np.: man ls. Efektem będą opisy komend i przykłady. Uwaga! Aby wyjść z manuala po komendzie man ls należy wcisnąć klawisz q.

I to tyle na dziś. Zapraszam ponownie, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że dopiszę kolejne komendy.Jedna odpowiedź do “Komendy Linuxa, z których czasem korzystam.”

  1. Chmod Says:

    Good job!

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...