InfoPage.pl » Unetbootin – instalacja systemu Linux z PenDrive, czyli z USB. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Unetbootin – instalacja systemu Linux z PenDrive, czyli z USB.

sierpień 3rd, 2009, 07:43 @ Hack, Porady windows, Programy
0 votes

Instalacja systemu z płyty CD jest dziś bardzo powszechna. Co się jednak stanie, gdy usuniemy CD-Rom’a z naszego komputera? Czy uda nam się zainstalować Linuxa? Otóż tak. Istnieje aplikacja, dzięki której nasz pendrive stanie się „płytą instalacyjną”.


Do utworzenia obrazu płyty na przenośnym pendrivie potrzebna jest aplikacja Unetbootin. Można ją pobrać ze strony producenta. Dostępne są wersje dla windows’a i dla linux’a. Wersja windowsowa jest plikiem wykonywalnym, czyli program nie instaluje się w naszym systemie.

Proces kopiowania i tworzenia USB instalacyjnego jest bardzo prosty. Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać opcję drugą „Diskimage”, czyli ISO i wskazać plik obrazu systemu, który chcemy zainstalować na USB. Jeśli jednak chcemy zainstalować dystrybucję linuxa, której aktualnie nie posiadamy na swoim dysku, a mamy połączenie z internetem, możemy wtedy wybrać pierwszą opcję „Distribution”. Po wybraniu dystrybucji oraz wersji linuxa, aplikacja Unetbootin połączy się z serwerem, który udostępnia źródła. Po ściągnięciu na nasz dysk lokalny, zainstaluje na naszym USB.

Czas, na wykonanie kopii systemu na usb zależny jest od transferu pomiędzy komputerem a pendrivem, a także od wielkością obrazu do ściągnięcia.

Po ukończeniu kopiowania plików, wystarczy zrestartować komputer, ustawić w biosie uruchamianie systemu z pendrivea i krok po kroku zainstalować linuxa z usb.

System szybciej instaluje się z pendrivea niż z CD-ROMu.Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...