InfoPage.pl » Gdzie mogę włączyć bądź wyłączyć autoodtwarzanie w win xp? » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Gdzie mogę włączyć bądź wyłączyć autoodtwarzanie w win xp?

sierpień 11th, 2009, 13:22 @ Porady windows, Programy
1 vote

Po załadowaniu płyty CD, DVD do czytnika lub PenDriva do portu USB w systemie windows pokaże się aplet autoodtwarzania. Dla niektórych jest to pomocny, a dla innych zbędny dodatek.

Jeśli autoodtwarzanie jest włączone, system spróbuje znaleźć plik startowy zapisany na nośniku oraz przypisaną do niego aplikację zainstalowaną w systemie i uruchomi go. Według mnie jest to niebezpieczne ze względu na dużą liczbę programów zainfekowanych wirusami. Dzięki autoodtwarzaniu niechciana aplikacja może narobić wiele szkód w systemie.

Istnieje możliwość wyłączenia autoodtwarzania, niechcący bądź chcący, gdy zaznaczymy opcję „nie podejmuj żadnej akcji” w momencie pojawienia się apletu autoodtwarzania, albo po wykonaniu poniższych kroków:


Aby wyłączyć bądź włączyć autoodtwarzanie w systemie windows należy dwa razy kliknąć na Mój Komputer, pojawi się lista urządzeń: dysk C, CD-ROM z literką „D”.

Prawdopodobnie zostanie wyświetlona większa liczba urządzeń, w zależności od ilości partycji na dysku twardym lub podłączonych urządzeń pod port USB, które są nośnikami danych.

Następnie należy kliknąć prawym klawiszem myszy na literce reprezentującej urządzenie, w naszym przypadku jest to litera „D” i wybrać opcję „Właściwości”. Pojawi nam się dobrze znany aplet właściwości urządzenia. Druga zakładka licząc od lewej nazywa się „Autoodtwarzanie”.

Wybierz akcję do wykonania:

Po wybraniu zakładki „Autoodtwarzanie” możemy skonfigurować aplet tak, aby po włożeniu do CD-ROMu płyty z muzyką uruchomił się program do jej odtwarzania.

Inaczej pisząc: w tym aplecie można wybrać, jak ma się zachować urządzenie, po załadowaniu płyty CD.

Jeśli po włożeniu do CD-ka płytki nic się nie dzieje, to prawdopodobnie wybraną akcją jest „nie podejmuj żadnej akcji”. Jeśli jednak po włożeniu płyty do CD-ka pojawia się autoodtwarzanie, to zaznaczona jest opcja „Monituj za każdym razem, aby wybrać akcję”.

Uwaga! Aby zapobiec autoodtwarzaniu bez kombinacji w wyżej wymienionym aplecie, na przykład jednorazowo, to należy przytrzymać klawisz SHIFT, w momencie, uruchamiania CD-ROMu – w czasie rozkręcania się płyty CD, bądź w czasie podłączania PENDRIVEa.

Jeśli płyty CD nadal się uruchamiają, a Ty już nie wiesz, jak się tego pozbyć, to można skorzystać z aplikacji TweakUI, w której znajduje się zakładka „Paranoia”, dzięki której można odznaczyć opcje automatycznego czytania muzyki i danych z CD-eka.

Trochę się rozpisałem, a to tak prosta porada, jak włączyć lub wyłączyć autoodtwarzanie.3 odpowiedzi do “Gdzie mogę włączyć bądź wyłączyć autoodtwarzanie w win xp?”

  1. AdaMskI Says:

    Nie trzeba korzystać z dodatkowych narzędzi. Wystarczy Menu start\Uruchom odpalić „gpedit.msc”.Konfiguracja komputera\Szablony administracyjne\System\Wyłącz funkcję autoodtwarzanie – do wyboru mamy CDROM lub wszystkie dyski. I po sprawie.

  2. admin Says:

    AdaMski, działa. Kilka razy zaglądałem do Zasad Grupy, ale widocznie przeoczyłem, albo nie zwróciłem uwagi na tą pozycję. Dziękuję, za poradę.

  3. Jacek Says:

    SHIFT nie działa i te ustawienia w autoodtwarzaniu też nie działają.To co wtedy zrobić?.

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...