InfoPage.pl » Ratowanie danych. Odzyskiwanie utraconych plików nawet po sformatowaniu komputera. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Ratowanie danych. Odzyskiwanie utraconych plików nawet po sformatowaniu komputera.

sierpień 19th, 2009, 16:23 @ Porady windows, Programy
0 votes

Jak zwykle, coś poszło nie tak. Kopia zapasowa danych została wykonana, niestety nie była to kompletna kopia. Brakowało najważniejszego katalogu zawierającego zdjęcia z wakacji.

Trochę się zdziwiłem, ponieważ sam wybierałem katalogi do skopiowania. Jednak coś poszło nie tak.

Po wykonaniu kopi, sformatowałem dysk (tryb szybki) i zainstalowałem systemu. Na koniec pobrałem wszystkie aktualizacje. Doszedłem do etapu przenoszenia danych z backupu. I gdy zaobserwowałem, że… najważniejszych danych nie ma, to zdębiałem.

Już zacząłem włosy wyrywać, gdy mój kolega poinformował mnie o istnieniu aplikacji do ratowania danych. To było to!


Program, o którym mi powiedział nazywa się Recuva. Aplikacja jest darmowa, jak na razie. Można ją pobrać ze strony producenta.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu ukaże nam się „wizard”, tak zwany „czarodziej”. Czyli krok po kroku przeprowadzi użytkownika, za rączkę, do celu, czyli odzyskania usuniętych plików. W pierwszym kroku można sprecyzować, jakie pliki (z jakim rozszerzeniem) program powinien wyszukać, następnie wybieramy lokalizację do przeszukania. Lokalizacją może być dysk komputera, a także pamięć zewnętrzna, na przykład karta pamięci wyjęta z aparatu fotograficznego.

W ostatnim kroku istnieje możliwość wyboru głębokiego skanowania. Już tłumaczę: jeśli dysk był formatowany (tryb szybki) to proponuję zaznaczyć opcję: „Włącz Głębokie Skanowanie”. Oczywiście skanowanie będzie trwać o wiele dłużej (w zależności od pojemności dysku i szybkości komputera), nawet kilka godzin, ale warto zaznaczyć tą opcję w celu uratowania skasowanych danych.

Z mojego doświadczenia wiem, że dysk 40 Gb został przeskanowany przez tą aplikację w czasie około 40 minut. Dodam, że sprzęt nie był nowy, a sprzed dobrych, kilku lat.

Na koniec miłe zaskoczenie! Po zakończeniu skanowania wszystkie zdjęcia wyświetliły mi się w okienku programu. Program oferuje podgląd plików. Jest on bardzo pomocny, ponieważ można wybrać zdjęcia (pliki), które chce się odzyskać.

Po głębokim skanowaniu nie tylko zdjęcia zostały znalezione, program odnalazł także inne pliki.

Uważam ten program za wspaniałe narzędzie do ratowania utraconych danych.Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...