InfoPage.pl » WinAPI – Moja własna aplikacja pod Windows. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

WinAPI – Moja własna aplikacja pod Windows.

maj 16th, 2011, 16:15 @ Porady windows, Programowanie, Programy
0 votes

Ciężko jest zacząć programować. Ciężko jest wybrać język programowania. A najciężej jest w ogóle spróbować. Ja się przełamałem. Podjąłem decyzję, że zacznę uczyć się programowania.

Po tak ważnej decyzji, nadeszła kolejna. W jakim języku mam się uczyć programowania. Język C++ trochę umiem, Java, w ogóle. No może to, co mi potrzebne. PHP, jak widzę, najlepiej mi wchodzi. Najlepiej jest zastanowić się, co chce się osiągnąć. Ja chciałem napisać program na system Windows, więc po krótkim namyśle padło na C++, a konkretnie: WinAPI.


Dlaczego WinAPI? A to dlatego, że można w bardzo szybki sposób, jak sądziłem, utworzyć własną, okienkową aplikację. Niestety, zawiłości i niedopowiedzenia w kursach, zmusiły mnie do bardziej wytężonej nauki niż przypuszczałem. Przez tydzień wklepywania kodu i denerwowania się kolejną porażką wydziergałem małą aplikację, która, jak na razie, nic nie robi! Ale nie całkiem. Według mnie udało mi się stworzyć bazę, tak zwany startup, dla przyszłej, okienkowej aplikacji.

Cechy aplikacji:

okienko wycentrowane, w zależności od rozdzielności okna użytkownika,

okienko rozciąga się,

okienko posiada menu i toolbar,

w tle znajduje się bitmapa,

ikona, którą widać w lewym górnym rogu aplikacji oraz w czasie przełączania się pomiędzy aplikacjami, skrótem klawiszowym Alt+Tab,

kilka obsługiwanych zdarzeń, jak potwierdzenie zamknięcia aplikacji,

okienko informacje o aplikacji

Jak mi się wydaje, zostało to napisane w bardzo przejrzystym kodzie.

Po ściągnięciu Project0037.dev i uruchomieniu w aplikacji developerskiej DEV C++ v.4.9.9.2 z kompilatorem Mingw, wystarczy nacisnąć klawisz F9, aby program skompilował się pokazał się naszym oczom.

Wiele początkujących osób zniechęca się po kilku porażkach. Ja też już chciałem rwać włosy z głowy. Na szczęście wytrwałem. Wiem, że czegoś takiego mi brakowało. Takiej podstawy wiedzy, której nie mogłem znaleźć w Internecie.

W kodzie programu można modyfikować parametry, aby wpłynąć na zachowanie się okienka, dzięki czemu można szybko zdobyć podstawową wiedzę i dalej kontynuować zabawę.

Doszedłem do wniosku, że to, co sam do tej pory napisałem, udostępnię, aby zachęcić innych do spróbowania swoich sił w programowaniu w WinAPI.

PS. Gdzieś wyczytałem, że programując, zawsze przyda się wiedza z WinAPI.

Tak wygląda aplikacja:

Polecam kursy, fora i pliki źródłowe, z których czerpałem wiedzę:

http://darkcult.nazwa.pl/wiki/index.php/WinAPI

http://www.winapi.org/forum/viewforum.php?f=1

http://www.functionx.com/win32/

http://www.winapi.org/download/examples/

http://guidecpp.cal.pl/winapi,indexJedna odpowiedź do “WinAPI – Moja własna aplikacja pod Windows.”

  1. youmks productions Says:

    bardzo dobre dzieki nauczylem sie w koncu.

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...