InfoPage.pl » Jak przekonwertować stan gry (save game) z *.MCR na *.VMP? » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Jak przekonwertować stan gry (save game) z *.MCR na *.VMP?

luty 13th, 2012, 21:37 @ Hack, Konsola, Porady windows, Programy
0 votes

Już od dawna wiadomo, że można grać na komputerze w tytuły gier, które się ukazały tylko na konsoli PSX. Służą do tego emulatory?. Ale o tym już pisałem we wcześniejszym poście: Jak przekonwertować stan gry (save game) z *.VMP na *.MCR?

Osoby, które grały w gry na komputerze, na emulatorze ePSXe w gry z konsoli PSX mogą dalej kontynuować swoje rozgrywki na konsoli PSP. Zapraszam do lektury.


Mimo, iż nie jest to trudne, to niestety trzeba się będzie trochę pogimnastykować. Na szczęście są programy, dzięki którym będziemy mogli kontynuować naszą ulubioną grę na przenośnej konsoli PSP!

Co nam jest potrzebne?

– Emulator Enchanced PSX Emulator, w skrócie ePSXe, w wersji 1.7.0 aby można było grać w gry z PSXa na komputerze,
– Aplikacja CWCHEAT, tak zwany homebrew, który należy przekopiować na konsolę PSP.
– Gra, a właściwie obraz płyty z grą: *.ISO, aby można było zagrać na emulatorze ePSXe, oraz przekonwertowany obraz gry EBOOT.PBP, aby można było zagrać na konsoli PSP.

Krok po kroku, na przykładzie gry Alundra, przedstawię jak przegrać stan gry z komputera na konsolę PSP w celu kontynuowania gry.

1. Uruchom emulator ePSXe i uruchom grę Alundra. Pograj trochę, aż Ci się znudzi 😉 Zapisz stan gry korzystając z wbudowany w grze interfejs. W grze Alundra, aby zapisać stan gry należy podejść do książki, która leży na stole, obok łóżka w domu Jess’a, tam, gdzie rozpoczynamy całą zabawę.

2. Podłącz konsolę PSP do komputera w celu przegrania aplikacji homebrew: CWCHEAT (cwcheat znalazłem w sieci pod nazwą: 27891_CWCHEAT_0_2_3.RAR). Rozpakuj go i skopiuj z katalogu INSTALL_371 cały katalog seplugins na główny dysk psp)

3. Uwaga! Nie nadpisujemy plików:

game.txt,
pops.txt,
game150.txt

tylko je edytujemy dopisując linijki:

do game.txt dopisujemy linijkę: ms0:/seplugins/cwcheat/cwcheat.prx
do game150.txt dopisujemy linijkę: ms0:/seplugins/cwcheat/cwcheat150.prx
do pops.txt dopisujemy linijkę: ms0:/seplugins/cwcheat/cwcheatpops.prx

4.Trzymając przycisk power kilka sekund wyłącz konsolę PSP. Uwaga! Nie pomyl się i tylko nie wygaś konsoli 😉

5. Równolegle trzymając klawisz R (Trigger prawy) włączamy konsolę.

6. W recovery menu wejdź do menu Plugins i aktywuj następujące linijki (przy nazwie pluginu musi się pojawić słowo Enable).

7 Aktywuj:
cwcheat.prx,
cwcheatpops.prx,
cwcheat150.prx
U mnie nie pojawił się ten ostatni – cwcheat150.prx, wiec tylko aktywowałem dwa pierwsze 😉

8. Wyjdź z Recovery Menu. Konsola powinna sama się zrestartować.

9. Uruchom grę Alundra. Jeżeli uruchamiasz tą grę pierwszy raz, to pojawi Ci się PSPloader. Wybierz „Original from flash”. Jeżeli pomimo wyboru powyższego PSPloadera gra nie rusza bądź ruszy, ale będzie się dziwnie zachowywać to wyłącz grę i ponownie ją uruchom, ale uwaga, trzymaj wciśnięty klawisz R Trigget. Dzięki temu ponownie wyświetli Ci się opcja wyboru PSPloadera. Pozwól, aby gra dograła się do momentu, gdy zobaczysz główne menu: START i CONTINUE.

10. Teraz, przytrzymaj klawisz SELECT przez około 3 sekundy. Dzięki temu uruchomi się CWCHEAT. Pojawi nam się nakładka na grę: CW CHEAT IN-GAME MENU, z bardzo dużą ilością opcji. Spokojnie :)

11. U góry znajduje się GAME: ALUNDRA ID: SLUS_00553 (ta informacja będzie Ci bardzo potrzebna).

13. Wyjdź z menu CWCHEAT korzystając z klawisza kółko (wciśnij dwa razy).

14. Wyłącz grę.

15. Podłącz PSP do komputera i przekopiuj pliki z katalogu emulatora c:\epsx\memcards\ (u mnie, emulator, znajduje się na dysku C) epsxe001.mcr oraz epsxe001.mcr do katalogu w konsoli PSP: F:\seplugins\cwcheat\mc\ (Litera F to główny dysk karty pamięci mojego PSP, jaki został automatycznie przypisany przez system. Twoja litera dysku może być inna), zmieniając nazwy plików na, odpowiednio: SLUS_00553-0.mcr oraz SLUS_00553-1.mcr. Numer SLUSa poznaliśmy w 11 punkcie poradnika.

16. Odłącz PSP od komputera.

17. Powtórz punkt 9 i 10.

18. Prawie na samym dole menu znajduje się opcja: „Manage Memory Card”. Wybierz tą opcję wciskając klawisz X.

19. Wybierz Load Memory Card 1 from Memory Stick.

20. Wybierz Load Memory Card 2 from Memory Stick.

21. Po informacji, iż pamięć poprawnie wgrała się do pamięci, wyjdź z menu CWCHEAT korzystając z klawisza kółko (klikając dwa razy).

22. Teraz wystarczy wybrać w głównym menu CONTINUE. Powinna pojawić się możliwość załadowania stanu gry, czyli jedna z czterech książek na stole. Podejdź do niej i załaduj stan gry :)

Dzięki temu poradnikowi możesz dalej grać w grę na konsoli PSP od momentu, w którym zakończyłeś ją grając na komputerze, korzystając z emulatora ePSXe.

UWAGA!
Jeśli uruchomiłeś SAVE korzystając z menu CWCHEAT, ale jakimś sposobem konsola nam się wyłączyła i nie zdążyłeś zapisać stanu gry, to save gry nie będzie nadpisany. Oznacza to, ze po ponownym uruchomieniu gry Alundra będziesz musiał wykonać krok 9, 10, 18, 19, 20 i 21 aby pograć w save z komputera. Jeśli jednak, będąc w grze, pograłeś sobie, i udało Ci się zapisać stan gry, to po zrestartowaniu konsoli i ponownym uruchomieniu gry wystarczy wybrać CONTINUE, wczytać save game i dalej grać w ulubioną grę PSX na PSP.

Uwaga!
Przy uruchomieniu gry, czasami, w zależności jaki loader wybraliśmy, może wyświetlić się pytanie, czy przekonwertować savegame. Ja zgodziłem się. Oczywiście wyświetliło się ostrzeżenie, że można zrobić konwersje tylko na nowsza wersje psploadera, na niższa nie da rady… ale spokojnie, przecież kopia save game leży sobie na dysku komputera.

Uwaga!
Można zmienić PSPloadera gry! Zanim uruchomisz gre z PSX na PSP to proszę trzymać klawisz R (Trigger prawy). Trzymając klawisz R, uruchom grę, standardowo klawiszem: X. Po chwili pokaże Ci się lista PSPloaderow, które możesz sobie wybrać. Pamiętam, że taka opcja wyboru pokazuje się, gdy pierwszy raz uruchamiamy skonwertowana grę z PSX na PSP. Po kolejnych uruchomieniach emulator już pamięta, jaki PSPloader wybraliśmy. Ten trick przyda Ci się gdy będziesz chciał ponownie wybrać inny SPSloader lub gdy gra nie uruchomi się z powodu błędnie wybranego PSPloadera.

Uwaga!
Wcześniej należy przekonwertować obraz gry (*.ISO, *.BIN) do formatu EBOOT.PBP, aby można było grać na konsoli PSP. Polecam do tego aplikację PSX2PSP wersja:1.4.2.

Dodam, że w katalogu F:\PSP\SAVEDATA\ pojawi się katalog SLUS00553, w którym to znajdować się będą pliki: SCEVMC0.VMP oraz SCEVMC1.VMP.

Ufffff…. jakby były błędy, to proszę o cynk.Jedna odpowiedź do “Jak przekonwertować stan gry (save game) z *.MCR na *.VMP?”

  1. Jak przekonwertować stan gry (save game) z *.VMP na *.MCR? | InfoPage.pl Says:

    […] Zapraszam do lektury drugiej części: jak przekonwertować stan gry (save game) z emulatora ePSXe na konsolę PSP VN:F [1.5.7_846]Średnia z głosowania: 5.0/5 (1)Moje losowe porady dla ludzi z netu:Jak […]

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...