InfoPage.pl » Jak włączyć chkdsk? Jak wyłączyć chkdsk za pomocą CMD? » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Jak włączyć chkdsk? Jak wyłączyć chkdsk za pomocą CMD?

listopad 21st, 2013, 18:16 @ Konsola, Porady windows
0 votes

Według mnie sprawdzanie dysków powinno się wykonywać raz na miesiąc. Przecież to tylko 12 razy w roku. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą, że dzięki tej operacji można zapobiec utracie ważnych danych. Na szczęście większość z nas, od czasu do czasu, zostaje miło zaskoczona przez system Windows i zmuszona do przyglądania się, jak system naprawia nasze pliki i katalogi 😉


Sprawdzenie dysku można wymusić samemu. Wystarczy wybrać:

Właściwości naszego dysku – > zakładka Narzędzia – sekcja Sprawdzanie błędów -> przycisk Sprawdź -> należy zaznaczyć opcję „Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory” -> Rozpocznij

Inny przypadek uruchomienia sprawdzenia dysku może zaistnieć, gdy nieoczekiwanie zostanie wyłączony komputer, na przykład poprzez zanik napięcia, a nasz sprzęt nie jest wyposażony w urządzenie UPS podtrzymujące zasilanie.

W trakcie uruchomienia systemu włącza się skanowanie i naprawianie dysku. Pięć poziomów, w trakcie których następuje analiza i ewentualna naprawa plików i katalogów może potrwać. Szczególnie jak posiadamy system zainstalowany na dużej partycji, na przykład na powierzchni 150GB. Dodatkowo, im wyższy poziom sprawdzenia dysku, tym dłużej to trwa. Godzinka z głowy?

Zdarza się, że nie mamy wystarczającej ilości wolnego czasu na to, aby system sprawdził poprawność naszych danych. Chcielibyśmy przejść do pracy pomijając ten proces. Oczywiście, można przerwać uruchomienie się sprawdzania dysku. Mamy na to kilka sekund, ale po ponownym restarcie komputera znów będziemy musieli ponownie przerwać uruchomienie sprawdzania dysku. I tak w kółko.

Istnieją metody, na pominięcie :)

Można na stałe wyłączyć sprawdzanie dysku za pomocą rejestru systemowego, w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager

usuwając wartość autocheck autochk * z BootExecute. Takiego rozwiązania nie polecam. Skoro system chce sprawdzić dysk, to należy mu pozwolić.

Istnieją jednak sytuacje, gdy sprawdzanie dysku zostało ukończone, ale po ponownym restarcie komputera znów się pojawia.

Aby pominąć sprawdzanie dysku należy w konsoli CMD wpisać komendę:

chkntfs /x c:

Polecam. Mi pomogło. Powyższa komenda wyłączyła sprawdzanie dysku C, co pozwoliło mi zaoszczędzić godzinkę na napisanie tego artykułu 😉Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...