InfoPage.pl » Brak ikon systemowych w obszarze powiadomień. Szybki fix rejestru za pomocą konsoli cmd. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Brak ikon systemowych w obszarze powiadomień. Szybki fix rejestru za pomocą konsoli cmd.

luty 9th, 2015, 19:46 @ Informacje, Konsola, Porady windows, Programowanie
0 votes

Dziwna sprawa. Od pewnego czasu, ale nie zawsze, przestały pojawiać się na ekranie ikonki głośnika oraz sieci w zasobniku systemowym windowsa 7. Ikonki powinny wyświetlać się tuż koło zegarka, u dołu, po prawej stronie ekranu. Okazało się, że jest to feature 😉 A poważniej. Jest to problem, który nadal nie został rozwiązany przez producenta systemu i pojawia się w różnych wersjach systemu Windows.

Drążąc temat dowiedziałem się, że znika także ikonka zasilania. Ja tej ikony nie posiadam, ponieważ używam komputera stacjonarnego, nie laptopa. Problem znikającej ikony zasilania tyczy się komputerów mobilnych.

Jest kilka rozwiązań tego problemu, nawet fix ktoś napisał, ale ja „naprawię” to tylko wtedy, gdy zaobserwuję brak ikonek w zasobniku. Użyję do tego konsoli cmd, rejestru systemowego, a także dodam opcję pod prawym klawiszem myszy.


Problem znikających ikon znajdujących się w zasobniku systemu operacyjnego został w sieci bardzo obszernie opisany. Niestety producent nie mógł do tej pory wypuścić łatki. Prawdopodobnie może, ale nie chce, ponieważ może ona wpłynąć na inne elementy systemu lub jest to o wiele bardziej skomplikowane, niż się nam wydaje.

Ze względu na to, że powyższe „feature” pojawia mi się sporadycznie, a nawet czasem samo się naprawia po zrestartowaniu komputera doszedłem do wniosku, że dodam pod prawy klawisz myszy skrót do pliku bat, dzięki któremu usunę dwa klucze z rejestru systemowego, a następnie zrestartuje explorera.

Do poniższych operacji jest wymagana wiedza informatyczna, dlatego to nie biorę odpowiedzialności, za efekty, jakie mogą nastąpić po zmodyfikowaniu rejestru. Robicie to na swoją odpowiedzialność.

Koniec lania wody 😉 Zaczynamy!

Szukamy problematyczny klucz w rejestrze. Uruchamiamy rejestr wpisując ciąg znaków „regedit” w okienko „Wyszukaj programy i pliki” i uruchamiamy. Poszukujemy dwóch danych:

IconStreams

oraz

PastIconsStream

Ja je znalazłem w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\TrayNotify

Jeżeli się tam znajdują, to można je usunąć, a następnie wylogować i zalogować ponownie do systemu. Ikony powinny się wyświetlić w systemowym zasobniku.

Oczywiście można by było zakończyć artykuł na tym etapie, ale ja pójdę o krok, a nawet dwa dalej. Mianowicie zautomatyzuję powyższą operację oraz dodam skrót pod prawym klawiszem myszy,

Należy utworzyć plik tekstowy. Najlepiej w notatniku systemowym. Plik musi posiadać rozszerzenie: bat. Ja swój nazwę: „restart_explorer.bat”. Tu będą znajdować się instrukcje dla systemu operacyjnego. System operacyjny zapyta się nas, czy na pewno chcemy zmienić rozszerzenie. Zgadzamy się.

Plik bat uzupełnimy o dwie poniższe linie:

reg delete „HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\TrayNotify” /v „IconStreams” /f

oraz

reg delete „HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\TrayNotify” /v „PastIconsStream” /f

Obydwie operacje mają za zadanie usunąć dane z rejestru. Za pomocą przełącznika /f pomijamy pytanie jakie zada nam system, czy na pewno chcemy usunąć dane z rejestru.

Kolejne linie skryptu, jakie dopiszemy do naszego pliku to linie, które wymuszają zamknięcie explorera i ponowne uruchomienie go:

taskkill /f /im explorer.exe
timeout /T 1 /NOBREAK
start C:\Windows\explorer.exe

Środkowa linia w powyższym listingu nie jest wymagana. Ja ją osadziłem ze względu na komplikacje, jakie mogą, ale nie muszą, zaistnieć w trakcie wymuszania zamykania explorera. Timeout to zatrzymanie na chwilę wykonywanie skryptu, po to aby system mógł spokojnie zamknąć explorer. Oczywiście cyfrę 1 można zwiększyć, w zależności, jakiego czasu potrzebuje Wasz komputer na zamknięcie explorera.

Skrypt gotowy. Teraz czas, na umieszczenie go w miejscu, gdzie będzie spokojnie wywoływany przez skrót znajdujący się pod prawym klawiszem myszy.

Plik „restart_explorer.bat” umieszczamy na dysku C, zatem ścieżka do pliku będzie wyglądać tak:

„C:\restart_explorer.bat”

Zanim wykorzystamy powyższą ścieżkę, musimy wpierw utworzyć nowy klucz w rejestrze systemu. W kluczu:

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

dodajemy klucz o nazwie, na przykład:

Restart Explorer

a następnie kolejny klucz:

Command

W Command, w domyślną wartość wklejamy ścieżkę:

„C:\restart_explorer.bat”

O tak:

Po przelogowaniu się lub zrestartowaniu komputera, pod prawym klawiszem myszy pojawi się dodatkowe opcja, o nazwie: „Restart Explorer”, która uruchomi plik wsadowy o nazwie: „restart_explorer.bat”, który wykona zamieszczone w nim instrukcje dla systemu operacyjnego takie, jak: usunięcie dwóch wartości z klucza i zrestartowanie explorera. Ufff.

Testuję od dwóch dni. Na razie działa. Mogę teraz patrzeć i używać brakujące ikonki znajdujące się w trayu 😀Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...