InfoPage.pl » Jak bezpiecznie usunąć pliki z katalogu winsxs w systemie Windows 7.. » Moje porady dla ludzi z netu
   InfoPage - strona główna bloga InfoPage - Lista artykułów znajdująca się na moim blogu InfoPage - zmiana adresu mojego bloga InfoPage - zmiana layoutu mojego bloga Infopage - linki do zaprzyjaźnionych stron
top
Powiększ tekst:

Jak bezpiecznie usunąć pliki z katalogu winsxs w systemie Windows 7..

luty 21st, 2015, 00:36 @ Informacje, Porady windows
2 votes

Brak wolnej przestrzeni na dysku, na dzień dzisiejszy, nie jest bolączką. Na rynku znajdują się bardzo pojemne pamięci oraz dyski, które potrafią przechowywać wiele terabajtów danych. Ja jednak stanąłem przed wyborem. Czy poszerzać partycję systemową ryzykując utratę systemu operacyjnego, czy szukać innych rozwiązań na powiększenie tak zwanej „partycji C”.

Wybrałem sposób delikatny. Oczyszczanie dysku z danych tymczasowych. Włączyłem wbudowany w system program „Oczyszczanie dysku„, który uruchomiłem za pomocą komendy „Cleanmgr” wpisanej w okienko „uruchom” i… coś tam wyczyściłem. Jak się okazało, mało. Zacząłem ręcznie kasować, co się dało. Poprzenosiłem dane na inne dyski oraz inne partycje. W końcu, natrafiłem na podejrzanie wielki katalog: winsxs.
Co to jest? Po co to trzymać? Wywalić? Tak, wywalić, ale z głową.

Dowiedziałem się, że katalog winsxs jest bardzo ważnym katalogiem. Jego zawartość to poprawki pobrane w trakcie aktualizacji systemu operacyjnego. Powiększa się z każdą pobraną aktualizacją. Nie jest czyszczony przez system.

Niestety, nie wolno usunąć katalogu winsxs z dysku. Można go natomiast odchudzić. Aktualizacje, które zostały zastąpione przez nowsze lub inne aktualizacje są zbędne i to te zbędne aktualizacje można spokojnie usunąć z katalogu winsxs.

Aby bezpiecznie usunąć niepotrzebne pliki aktualizacji z katalogu winsxs należy skorzystać z tego samego urządzenia, o którym pisałem powyżej ale z pewnym wyjątkiem. Wpierw aktualizujemy program „Oczyszczanie dysku” poprawką KB2852386, która to zwiększa zakres działania powyższego programu. Aktualizację dla systemu Windows 7 PL, 32 bitowy oraz 64 bitowy można pobrać ze strony producenta.

A teraz opowiem Wam, w większości za pomocą obrazów, jak u mnie przebiegało bezpieczne usuwanie plików z katalogu winsxs. Zapraszam 😀

Instalacja i chyba był restart maszyny:

Uruchomienie programu do oczyszczania

Wybranie katalogów do oczyszczenia.

Oczyszczanie.

Sprawdzenie ile wyczyściło. Nic nie wyczyściło! Szybka decyzja: restart maszyny.

Po bardzo długim restartowaniu systemu można było zaobserwować różnicę w wielkości katalogu winsxs 😀

Na koniec pozostaje mi zadać pytanie: Dlaczego aktualizacja KB2852386 nie instaluje się automatycznie???Jedna odpowiedź do “Jak bezpiecznie usunąć pliki z katalogu winsxs w systemie Windows 7..”

  1. Pablo Says:

    Upgrade działa tylko na systemach Windows 7 z zainstalowanym Service Packiem 1.

Zostaw komentarz:

Komentarze są moderowane, nie wysyłaj więc jednego komentarza kilka razy...